עורכי דין

 
 

 

 

 

 
 
מה הם ההבדלים בין תרגום נוטריוני לבין אפוסטיל?  , מהו אפוסטיל?  , מהו יפוי כוח כללי?
 
 
צוואה נוטריונית

 צוואה נוטריונית היא צוואה שנבדקה ואושרה על ידי נוטריון. על פי סעיף 22 לחוק הירושה, נקבע כי לא רק שנוטריון רשאי לאשר צוואות, הוא בסמכות של שופט בעשותו כן


פורסם: 5/25/2020

מאמר זה שייך לקטגוריית עורכי דין

 מדוע הכי מומלץ להסדיר צוואה נוטריונית?

צוואה נוטריונית היא צוואה שנבדקה ואושרה על ידי נוטריון. על פי סעיף 22 לחוק הירושה, נקבע כי לא רק שנוטריון רשאי לאשר צוואות, הוא בסמכות של שופט בעשותו כן. מהי המשמעות? כאשר ישנם מתנגדים לצוואה שיבקשו לקחת אותה לדיון בבית המשפט, הם צפויים לכוח משפטי נרפה עד בלתי אפשרי לגרום לשינוי מי מסעיפיה. בעת הסדרתה של צוואה נוטריונית, בוחן הנוטריון מספר נקודות חשובות.

בחינת סעיפי הצוואה בכללותם על ידי הנוטריון

בשלב זה עובר הנוטריון על סעיפי הצוואה ומוודא כי זה מה שהמצווה, לקוחו, אכן מעוניין שיקרה. במידה וכך הוא הדבר, ולהוציא סייגים רפואיים שיובאו בהמשך הכתוב, חותם הנוטריון על הצוואה ובכך נועל אותה. לא נדרש אישור נוסף של בית משפט והצוואה היא כמו דיון משפטי חלוט לכל דבר. מה שכתוב בה נכון מבחינה משפטית וקשה מאד לערעור על ידי המתנגדים.

התנהלות הנוטריון מול מצווה תשוש או חולה

אדם שאינו נמצא בקו הבריאות הנפשית או הפיזית, מאושפז בבית חולים, סובל מתשישות קבועה, וכד' יידרש להציג אישור רפואי על ידי הנוטריון. תפקידו של הנוטריון לדרוש באישור הזה לפני אישור צוואה נוטריונית מסיבה מאד פשוטה. במידה והצוואה נחתמת כשהאדם חולה, המתנגדים שלו יזכרו לו את זה ויקפצו על המציאה כמוצאי שלל רב. שופטים, בדיונים שונים בנושא צוואות וירושות, נוטים לבטל צוואות בהם המצווה היה חולה ולא הוכח כי הוא היה בכשירות נפשית להחליט למי להעביר את רכושו לאחר מותו. הצגת תעודה רפואית רשמית וחתומה נוטריונית שהמצווה היה בריא היא החסם היחיד שיכול לבלום מתנגדי-צוואה בנימוק זה ולהחזיר את המסמך לתקפות-משפית מלאה.

הסדרתם צוואה רגילה? מומלץ להפוך אותה לנוטריונית!

צוואה רגילה לא עולה כסף ויכולה להיעשות על ידי כל אדם שמכיר לפחות 2 אנשים. עליו להזמין אותם להיות עדים להקראתה, ולבקש מהם לחתום עליה. זה הכל. צוואה כזו קל מאד למסמס מבחינה משפטית וליצור לה התנגדויות לאחר מות המצווה ולעתים בעודו בחיים. לכן, צוואה כזו מאד מומלץ לנעול על ידי הפיכתה למסמך צוואה נוטריונית. רק כך תוכלו להבטיח כי המסמך לא יהיה ניתן לשינוי ויחייב יישום משפטי מנא לאחר מות המצווה.