עורכי דין

 
 

 

 

 

 
   
 
עורכי דין נזיקין - כל מה שצריך לדעת

עורכי דין נזיקין - כל מה שצריך לדעת עורכי דין נזיקין הם טוענים משפטיים המתמחים בנושאים כמו ליטיגציה אזרחית ובפרט – זו המסחרית, שכן


פורסם: 1/5/2016

מאמר זה שייך לקטגוריית תביעות נזיקין
עורכי דין נזיקין - כל מה שצריך לדעת
 
עורכי דין נזיקין הם טוענים משפטיים המתמחים בנושאים כמו ליטיגציה אזרחית ובפרט – זו המסחרית, שכן יש סוגיות אזרחיות שאינן מסחריות. כך, לדוגמה, אדם שנגנב ממנו פטנט, לחן, שיר או מוצר על ידי אדם אחר והוא מעוניין לתבוע אותו על זכויות יוצרים או גניבת עיין יזדקק לעורך דין ספציפי הבקיא בדיני ליטיגציה מסחרית, בעוד שמי שמעוניין באופן כללי להילחם בעוולות אזרחיות כמו דיבה, לשון הרע או השתלטות של אדם פרטי על שטח ציבורי ללא היתר (תופעה שסטודנטים וצעירים רבים בוחרים מרצון להילחם בה מול דיירים וותיקים שנהגו בחוסר יושר בבניינים משותפים בגדרם את השטח הציבורי) יזדקק כנראה לשירותיו של טוען-משפטי הבקיא בדין האזרחי הכללי יותר.
 
מתי נזדקק לעורך דין נזיקין?
 
עורך דין נזיקין יידרש לשרתנו בשני מצבים עיקריים: כנתבעים או כתובעים. אם אנחנו מושא התביעה, ונקלענו בעל כורחנו לבית המשפט בשל טעות אזרחית שנעשתה בתום לב כמו הטחת עלבונות במישהו במצב של כעס, והוא החליט להגיב בתביעת לשון הרע, או כאשר אנו עובדים בעבודה מסוכנת ולא לוקחים בחשבון אמצעי זהירות שהיינו צריכים לקחת כדי למנוע מאחרים נזק (למשל עבודת בניין).
 
לחילופין, ניתן להשתמש בעורך דין נזיקין כצד-תובע, למשל – אם נקלענו בדיני-חברות למצב בו אנו חשים שאחד משותפי החברה או בעל מניות בה מהווה איום עלינו ואנו זקוקים לעורך דין הבקיא בדיני חברות שיהיה שם כאשר נצטרך לתקוף מהזווית המשפטית את אותו גורם. במקרים אחרים – ייתכן כי תבחרו אתם להוקיע תופעה פסולה ונפסדת כמו למשל השתלטות על שטח ציבורי על ידי אדם פרטי וגידורו כפי שהבאנו כדוגמה בפתיחת דברינו במאמר זה.
 
כיצד יש לבחור עורך דין נזיקין שייצג אותנו?
 
בין אם אתם תובעים ובין אם אתם נתבעים, חשוב שיהיה קשר בין הסוגה האזרחית לבין מומחיותו של עורך הדין שלכם. לדוגמה, אם עורך הדין הקבוע שלכם מטפל בעיקר ברשלנות רפואית אבל התיק שאתם צריכים להתמודד עליו הוא תיק לשון הרע או רשלנות בבנייה, תצטרכו עורך דין אחר הבקיא בליטיגציה מסוגים אלה. הוא כנראה גם ייעזר במומחה לאותם תחומים כדי לבנות כתב הגנה/תביעה בשרני שישמש אותו בהצלחה בהתמודדות.
 
עניין נוסף שחשוב לבדוק הוא יסוד ההצלחה של עורך הדין. ישנם הרבה בעלי מקצוע, ולא רק עורכי דין, שמשווקים את עצמם ונראה כאילו הם האורים והתומים של התחום, כאשר בפועל אין זה כך, אם למשל אחוז ההצלחה שלהם בתיקים בהם הם טענו אינו גבוה. כמובן שחשוב מאד לבדוק זאת לפני שמחליטים עם מי לעבוד.