מהו אפוסטיל?

 
 

מהו אפוסטיל?

אפוסטיל הוא חותמת נוטריונית עבור מסמכים מתורגמים הנשלחים לטיפול בחו"ל. בשונה ממנו, כאשר מדובר על מסמכים חתומים נוטריונית בתוך ישראל, כמו מסמכי גירושין בין בני זוג למשל, נחתמים באמצעות שעווה בלבד. האפוסטיל מהווה הוכחה שמדובר על קביעה של נוטריון בכל דבר ועניין הנוגע ליחסי הישראלי עם האזרח הזר וכן עם רשויות זרות באותה מדינה.
 

האזרח הישראלי בחו"ל ושירותי אפוסטיל

בשונה מענייני מחלוקת בתוך ישראל, בהם לאדם מסוים יש מספר זהות, מספר רכב, מספר תביעה משפטית במידה והוא תבע או נתבע, ומספרי זיהוי נוספים שניתן לאמת אותו, בחו"ל אין לאדם שום פרט מזהה פרט לדרכון. ואולם, מרגע שאותו אדם עזב את מדינת היעד אין לו שום פרט מזהה כי למשרדי המשפטים והחוץ שלה אין מערכת המזהה מספרי דרכונים מכל העולם. המשמעות היא שאם אדם מתחייב לרכוש נדל"ן או לבצע פעולות מסחריות בחו"ל, אין לאזרח מעבר לים שום דרך לאמת אותו. לכן, הישראלי יגיע עם מסמך נוטריוני ועליו אפוסטיל. סממן האפוסטיל הוא היחיד שיכול להיות מזוהה על ידי מזכירות בתי המשפט במדינת היעד, על בסיס אמנה משפטית משותפת של ישראל עם אותה מדינה. במידה ומבקש הבקשה או שולח המסמך הוא מוסד ישראלי ציבורי ולא אזרח פרטי, יידרש האפוסטיל של משרד החוץ.
 

שירותי אפוסטיל מזרזים תהליכים מול חו"ל

על אף כי השירות נשמע מסורבל כי הוא מהווה אבן דרך נוספת בחיבור המסמך המשפטי, הוא מקצר תהליכים בכל הרבדים, החל מהתדיינות בין אנשים פרטיים ועד להתדיינות בין המוסדות. אלמלא אפוסטיל, מאד קשה להוכיח נכונות וכוונות לעמוד בהתחייבויות העסקיות ונדרשים מסמכים רבים עם חתימות של עורכי דין פרטיים שלא ניתן לאמת במאת האחוזים, אלא על בסיס הכתוב בהם. כאשר יש אפוסטיל על המסמכים שלכם, זהו הכלי הכי אפקטיבי לזהות אתכם ולאמת שאתם אכן מתכוונים למה שאתם חותמים עליו.
 

השירות מתבצע בידי נוטריון

שירותי אפוסטיל מתבצעים בידי נוטריון בתום ניסוח מסמך משפטי המשמש בחו"ל. במסגרת השירות מוטבע אפוסטיל על המסמך, שבאמצעותו, בכפוף לאמנה בין ישראל למדינת היעד, ניתן להכיר במסמך הזה על ידי מזכירות בתי המשפט של האחרונה.
 
 
מה הם ההבדלים בין תרגום נוטריוני לבין אפוסטיל?  , מהו אפוסטיל?  , מהו יפוי כוח כללי?